Sposoby na oszczędzanie wody

Jak oszczędzać wodę – 19 sposobów na obniżenie rachunków

Opublikowana Kategoria: Oszczędzanie
Z wody korzystamy każdego dnia, więc okazji na obniżenie rachunków za jej użytkowanie mamy co niemiara. Na szczęście oszczędzanie wody nie jest uciążliwe i nie powoduje dyskomfortu w jej codziennym używaniu. Wymaga od nas głównie chęci oraz samodyscypliny!
 
Słów kilka na temat oszczędzania wody

W Internecie można znaleźć naprawdę wyszukane i „lekko” szalone pomysły na oszczędzanie wody. Ja jednak skupię się wyłącznie na tych praktycznych i niemających wpływu na komfort naszego życia! Zatem nie martw się! Nadal będziesz używać ciepłej wody, myć się, prać w pralce i zmywać naczynia 🙂 Chociaż muszę Ci powiedzieć, że widziałem sposób, aby w domu używać wyłącznie plastikowych sztućców, kubków i talerzyków, żeby nie musieć w ogóle zmywać… Oszczędność wody na pewno gwarantowana, ale raczej nie pieniędzy, bo naczynia jednorazowe też kosztują. Ja jednak zdecydowanie zostanę przy używaniu tradycyjnej zastawy kuchennej 🙂

Sposoby, które Ci przedstawię, można podzielić na dwa rodzaje: darmowe oraz związane z poniesieniem pewnych wydatków. Sposoby darmowe wymagać będą wprowadzenia w życie odpowiednich nawyków, ale w zamian oszczędności pojawią się natychmiast. Z kolei w przypadku sposobów wymagających początkowych nakładów finansowych, najpierw będzie musiał minąć czas, aż inwestycja się zwróci. Dopiero wtedy będzie można mówić o faktycznych oszczędnościach. Dlatego w przypadku tych sposobów szczególnie dobrym momentem na ich zastosowanie jest okres remontu mieszkania lub domu.

I jeszcze jedna techniczna informacja. Na rachunku oraz wodomierzu objętość wody podawana jest w metrach sześciennych [m3]. Ja jednak będę posługiwać się jednostką objętości, którą na co dzień częściej używamy, czyli litr [l]. Warto zapamiętać tylko, że w przeliczeniu 1 m3 = 1 000 litrów.

 
Sposoby na oszczędzanie wody wymagające wprowadzenia odpowiednich nawyków
 1. Bierz prysznic zamiast kąpieli w wannie. To jeden z najlepszych sposób na oszczędzanie wody. Wiem jednak, że niektórzy za nic nie oddaliby odprężającej kąpieli w wannie, zwłaszcza po ciężkim dniu 🙂 Dlatego, jeśli wybierasz kąpiel, to pamiętaj, żeby po odkręceniu wody od razu wejść do wanny. Nie czekaj, aż woda zdąży ostygnąć 😉

 

Przykład 1:

Zazwyczaj wanna mieści ok. 200 litrów wody. Przyjmijmy jednak, że do kąpieli nalewamy wodę wyłącznie do połowy wanny, ponieważ pod naporem wagi ciała i tak zostanie ona wypchnięta. Zatem na jedną kąpiel zużywamy ok. 100 litrów wody. Z kolei biorąc 5-minutowy prysznic, według moich obliczeń, zużywamy ok. 45 litrów wody. Reasumując, biorąc szybki prysznic, jesteśmy w stanie ograniczyć zużycie wody nawet o 55%. Co w ciągu roku daje nam oszczędność na poziomie nawet… 19 800 litrów wody. Inaczej mówiąc, zaoszczędzimy w ten sposób 100 pełnych wanien wody.

 

 1. Zakręć kran w trakcie mycia zębów lub golenia się. Ciągły strumień wody podczas wykonywania tych czynności to najgorsze z możliwych rozwiązań. Dlatego wodę do płukania zębów nalej do kubka, a podczas golenia się napuść wodę do zlewu i zatkaj odpływ korkiem.

 

Przykład 2:

Przyjrzymy się dokładniej samemu myciu zębów. Jest to czynność trwająca ok. 3 minuty i wykonywana najczęściej dwa razu dziennie. Oznacza to, że jeśli nie będziemy zakręcać kranu na czas mycia zębów, to w ciągu doby zużyjemy w ten sposób ok. 48 litrów wody. Co daje nam 17 280 litrów wody w ciągu roku!

 

 1. Nie zmywaj naczyń pod bieżącą wodą. W przypadku ręcznego zmywania napuść wodę do jednej komory zlewu, umyj w niej naczynia i dopiero wtedy spłucz je pod niewielkim strumieniem wody. A oszczędność wody, jak z przykładu powyżej będzie na wyciągnięcie ręki.

 

 1. Nie wylewaj wody, którą możesz ponownie użyć. Na przykład woda po gotowaniu jajek, makaronu czy ziemniaków zawiera wiele składników mineralnych, więc idealnie nadaje się do podlewania kwiatów. W ten sposób oszczędzasz wodę, a jednocześnie nawozisz rośliny. Trzeba pamiętać, tylko aby przed podlaniem kwiatów ostudzić wodę do temperatury pokojowej 😉

 

 1. Nie traktuj WC jako kosza na śmieci. Nie wrzucaj do toalety chusteczek, drobnych paprochów, kurzu czy owadów. Wiem, że to całkiem wygodne rozwiązanie, ale zdecydowanie oszczędniejszym sposobem będzie postawienie w łazience małego kosza na śmieci.

 

 1. Używaj pralki oraz zmywarki wyłącznie wtedy, gdy są pełne. Jednak o oszczędzaniu wody warto pomyśleć już na etapie zakupu tych urządzeń, wybierając te wodo- i energooszczędne. Co więcej, nowoczesne pralki same potrafią zważyć ilość włożonego do środka prania i dostosować odpowiednio czas prania oraz ilość potrzebnej wody. Natomiast zmywarki mają specjalne programy oszczędzające wodę oraz funkcjonalność pozwalająca ocenić stopień zabrudzenia naczyń.

 

 1. Nie rozmarzaj jedzenia pod bieżącą wodą. Zamrożone mięso lub mrożonki włóż na noc do lodówki. Jedzenie z pewnością do rana zdąży się rozmrozić.

 

 1. Myj ręce pod małym strumieniu wody. Robienie wodospadu z wody lecącej z kranu, nie sprawi, że ręce będą czystsze 😉

 

 1. Naucz pozostałych członków rodziny powyższych nawyków. Zauważ, że w dwóch przykładach, które podałem, obliczyłem poziom oszczędności wody w przypadku tylko jednej osoby. Jeżeli zaś wodę oszczędzać będzie cała rodzina, to skala oszczędności będzie oczywiście większa.
 
Sposoby na oszczędzanie wody wymagające początkowych nakładów finansowych
 1. Zlikwiduj przecieki oraz napraw cieknące krany. Odczytaj stan wodomierzy przed i po kilkugodzinnym nieużywaniu wody. Jeśli po tym czasie licznik wody wskaże większą wartość, to sprawdź dokładnie swoje instalacje hydrauliczne i zlokalizuj przecieki. Wymień wszystkie zużyte uszczelki, a jeżeli będzie taka konieczność, to również złącza oraz rury instalacji wodociągowej. Jednorazowy wydatek rozwiązujący problem nieszczelności, zlikwiduje konieczność ponoszenia kosztów związanych z ciągłym uporczywym kapaniem wody.

 

 1. Zamontuj perlator, czyli urządzenie ograniczające zużycie wody. Jest to nakładka w kształcie pierścienia, którą zakłada się na końcu kranu lub prysznica powodująca ograniczenie zużycia wody poprzez optyczne zwiększenie strumienia wody w wyniku jej napowietrzenia. W nowych bateriach często są już zamontowane perlatory, zatem jeśli Twój stary kran jest już wysłużony, to po prostu rozważ jego wymianę na nowy. Używanie baterii z oszczędnościowym perlatorem może zmniejszyć zużycie wody nawet o połowę.

 

 1. Zamontuj baterię jednouchwytową. Zaoszczędzisz czas i wodę na zbędnym regulowaniu temperatury i strumienia wody za pomocą dwóch kurków. Ponadto o wiele szybciej, bo tylko jednym ruchem zakręcić kran.

 

 1. Zainstaluj baterię termostatyczną. Tego rodzaju baterie najlepiej sprawdzą się w kabinie prysznicowej lub wannie, czyli tam, gdzie woda o określonej temperaturze płynie przez dłuższy czas. Dzięki baterii z termostatem pomijamy każdorazowe ustawianie odpowiedniej dla nas temperatury wody.

 

 1. Zainwestuj w baterie bezdotykowe. Tego rodzaju baterie wyposażone są w fotokomórkę, która automatycznie włącza i wyłącza strumień wody. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie w przypadku posiadania dzieci, którym może zdarzyć się, zostawić niedokręcony kran. Mamy również pewność, że dzieci nie poparzą się gorącą wodą!

 

 1. Zamontuj mechanizm z podwójnym systemem spłukiwania. Montując w toalecie dwuprzyciskową spłuczkę spłukującą 3 lub 6 litrów wody i używając mniejszego przycisku, oszczędzasz za każdym razem 3 litry wody.
 
Sposoby na oszczędzanie wody w ogrodzie
 1. Podlewaj rośliny wieczorem lub wcześnie rano. Wtedy woda będzie trafiać prosto do gleby, a nie odparowywać na słońcu. W ten sposób podlewanie będzie bardziej efektywne. Pomijam tutaj fakt, że niektóre rośliny po prostu nie powinny być podlewane w pełnym słońcu.

 

 1. Odzyskuj wodę deszczową. Matka natura obdarowuje nas deszczem, więc warto to wykorzystać. Postaw więc zbiornik, w którym będzie gromadziła się deszczówka. To darmowa woda, którą możesz wykorzystać do podlewania roślin i trawników, mycia tarasu, ścieżek ogrodowych, podjazdów czy nawet samochodu.

 

 1. Unikaj używania węża ogrodowego. Do mycia samochodu używaj wiadra z wodą, a do podlegania ogródka konewki.

 

 1. Unikaj używania wody do mycia chodnika, tarasu bądź schodów. Oszczędniejszym rozwiązaniem będzie zamiecenie tych powierzchni.

 

 

Jak widać w przypadku części sposobów na oszczędzanie wody, konieczne jest dokonanie pewnych zakupów w sklepie z częściami hydraulicznymi, ale zdecydowana większość wymaga on nas jedynie (lub aż) samodyscypliny i konsekwencji. Jednak warto się postarać, ponieważ nagroda w postaci niższych opłat za użytkowanie wody jest tego warta. Tym bardziej że rachunek za wodę stanowi stały wydatek w gospodarstwie domowym.

 

Z których sposobów na oszczędzanie wody korzystasz?


Komentarze (10) dla: “Jak oszczędzać wodę – 19 sposobów na obniżenie rachunków

 1. Perlator mamy zamontowany w kuchni i muszę przyznać, że naprawdę się sprawdza. Widać różnicę w rachunkach, co prawda minimalną, ale to zawsze coś. Każdy krok ku oszczędzaniu jest dobry.

 2. Jeśli chodzi o zmywarki, oszczędny rozwiązaniem są na przykład zmywarki z systemem maxiflex, czyli trzema koszami. W tej samej cenie prądu i wody można zmyć dużo więcej naczyń, co szybko przekłada się na niższe rachunki. A ekologia przy okazji 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *